Zalévejte dešťovkou. To je rada na prd, když neprší. Listy měsíčků a červené řepy se schlíple sklánějí k vyprahlé půdě. Zalévám je večer, aby pookřály. Nalévám vodu do pítka pro ptáky. To vedro je úmorné. A tak si lámu hlavu s tím, jak zahradě ulehčit.
Slunce vypálilo do trávníku další suché obrazce. Ze sudu vytahuju už kdovíkolikátý kropáč vlažné vody a cákám ji na záhon s jahodami. Plodí a potřebujou pít. Kdo taky nepotřebuje v tomhle vedru vodu.
Naštěstí máme vlastní zdroj vody (děkujeme, Františku, stavěl jsi ho v roce 1913, jen dva roky před tím, než tě zatřelili na frontě, byl jsi vizionář a dobrý hospodář a skvělý člověk).
Včera spíš hřmělo a nebe vztekle házelo blesky. Kapek spadlo jen pár. V rádiu mluví o tom, že je fakt nutný vodou šetřit. Tady je pár tipů, co můžete pro svou zahradu udělat, když máte málo vody a nechcete nechat rostliny jen tak skomírat.
Jak v létě úsporně zalévat zahradu?
- Chytejte dešťovku, co to jde. Do sudů nebo do nádrží. Jednou totiž zase pršet bude!
- Zalévejte chytře, brzy ráno nebo pozdě večer, když už slunce není tak silné a voda se méně vypařuje. Ušetříte tak až 30 procent vody a rostliny ji lépe využijou.
- Připravujte se na suché léto už na jaře. Před výsevem půdu pořádně provlhčeteasi do hloubky 25 centimetrů. Promíchejte půdu s organickým substrátem, který absorbuje a zadržuje vodu.
- Během suchého léta mulčujte. Záhony pokryjte vrstvou posekané trávy (pokud ještě nějakou máte), použít můžete také kompost nebo drcenou kůrou. Mulč zabrání prosychání půdy a pomůže v ní udržet vlhkost.
- Stiňte záhonům, například rákosovou rohoží nebo jutou.
- Někteří zahradníci říkají, že stačí zalévat jednou za týden, ale opravdu pořádně. Půda se prolije, dostane se do větších hloubek a neodpařuje se tolik. V takových záhonech se také méně daří plevelu.
- Když máte blízko zahrady potok, můžete pro vlastní potřebu čerpat vodu víceméně bez problémů. Jen pokud k tomu budete využívat nějaké technické zařízení, třeba čerpadlo, je nutné toto konzultovat s místně příslušným vodoprávním orgánem.
Slunce miluju. Stejně jako české léto. Ale teď bych si přála, aby v noci přece jen trochu sprchlo. A ráno bylo zase krásně 🙂
Foto: Pixabay.com
Máte zkušenosti se stíněním rostlinám? Mám velmi suchou a slunečnou zahradu, stromky jsou zatím moc malé na to, aby potřebný stín vyrobily. Váhám, jak rohože upevnit, jaký vybrat materiál. Nevíte třeba o nějakých zahraničních zdrojích na toto téma? Děkuji za inspirativní blog a přeji hodně úspěchů do budoucna 🙂
Dobrý den,
děkuji za váš ohlas. Se stíněním přímé zkušenosti nemám. Rákosové rohože, myslím, nebudou mít zase tak dlouhou životnost. Pokud byste chtěla zkusit přírodu, na stín se doporučují slunečnice. Snad najdete svůj způsob stínění, který vám bude vyhovovat. Ať se vám daří!